Ako deti prichádzajú o ilúzie

Autor: Milan Suja | 23.2.2011 o 7:04 | (upravené 23.2.2011 o 8:46) Karma článku: 11,16 | Prečítané:  1865x

Obraz, aký sa dá vidieť na námestí každý deň. Mladé mamičky s kočíkmi sa prechádzajú, debatujú o svojich starostiach a zrejme aj radostiach. Neviem presne, obyčajne ich nepočúvam. Včerajší malý incident som ale nemohol prepočuť. A ani prehliadnuť.

Tri mladé matky (takmer tínedžerky) sa zarozprávali pri predajnom stánku vedľa pódia, na ktorom sa počas roka konajú všetky kultúrne podujatia. Typický obraz - matky debatovali a dve deti sa zatiaľ celkom nenápadne na svojich ešte stále neistých nohách k sebe priblížili (tretie bolo v kočíku - to len aby sedeli počty). Nič sa nedialo, kým jedno z detí nespustilo krik. Jačalo na plné hrdlo, akoby ho drali z kože. To deti vedia.
Matka druhého dieťaťa spozornela a hneď sa na svojho potomka vyrútila so slovami: „Ty si ho udrela?“
Malá nestihla odpovedať a už čelila ďalšej otázke. „Prečo si ho udrela?“ pýtala sa mama. Svoju otázku podporila činmi – dieťaťom mixovala z boka na bok.
Cítil som, že pred fackou ju zachránil iba jej nízky vek. Plač mala na krajíčku, na hlasné otázky nenachádzala odpovede, nevedela sa dostať zo situácie žiadnym vysvetlením.
Pomoc mu prišla od mamy plačúceho chlapčeka, ktorý sa pri kriku tej druhej tety rýchlo upokojil. „Ona ho neudrela, ona ho iba postískala,“ povedala nesmelo.
Matky sa na seba usmiali a považovali vec za vyriešenú. Navzájom sa ešte ospravedlňovali, že spôsobili toto nedorozumenie.
A nespravodlivo obvinené malé dievčatko? Nevidel som mu do tváre, no jej zmätok v duši sa dal cítiť na diaľku. Ktovie, ako dlho mu potrvá, kým sa odváži postískať cudzieho chlapca? Veď ilúziu, že to môže urobiť úplne slobodne a beztrestne, práve stratila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Drucker: Keby Blanár zrušil súťaž na CT, nečelil by dnes otázkam

Angažovanie Tomáša Szalaya, niekdajšej pravej ruky ministra Rudolfa Zajaca, vyvolalo podľa Druckera otázky v Smere.

EKONOMIKA

Vážny sa bude voziť v luxuse za štátne peniaze

Súťaže sa zúčastnila iba jedna firma.

SVET

Modul Schiaparelli sa roztrieštil o Mars, mohol aj vybuchnúť

Dve nové stopy ukazujú miesto nárazu stratenej sondy.


Už ste čítali?