Detvana čaká boj

Autor: Milan Suja | 25.2.2011 o 7:10 | Karma článku: 6,06 | Prečítané:  1041x

Snívame o výhre v lotérii, láka nás možnosť blahobytu, ktorý nám môže zaručiť iba dostatok financií na našom účte. Sny jednotlivcov sa podobajú, no rovnaké je to so spoločnosťou. A čím je pre jedného človeka výhra, pre celé mesto to môže byť ropný vrt alebo zlatá baňa. Práve takýto sen akoby začala snívať Detva.

Ťažba zlata na Slovensku je dávno minulosťou. Podľa prieskumov niektorých spoločností sa ale táto minulosť môže vrátiť. V Bielom vrchu neďaleko Detvy sa podľa nich nachádza až dvadsaťšesť ton zlata. O možnej ťažbe zlata sa Detvania dozvedeli až z médií. A viacerí sa potešili, akoby sa zlato malo neskôr rozdeľovať niekde na námestí. Prácu v bani vraj môže získať dvesto ľudí a možno aj šesťsto. Ostal by som pri tej spodnej hranici. Otázkou je, koľkí z nich budú práve z Detvy?
Zlaté motúzy začal niekto ťahať ľuďom popod fúzy už teraz, hoci k samotnej ťažbe dôjde najskôr o päť rokov. Pôdu predsa treba pripraviť a ľudí presvedčiť. Kompetentní zdôrazňujú, že ekologické hľadisko bude na prvom mieste a až potom sa budú zaoberať ekonomickým. Kampaň sa ale iba začína, investor ešte svoje tromfy nepredstavil. Netušia s akým kalibrom vyrukuje.
Je predpoklad, že proti zlatej bani sa postavia zelení aktivisti a budú sa snažiť presvedčiť neistú verejnosť. Detvu čaká skúška, oveľa väčšia, ako keď odborári blokovali štátnu cestu a bojovali za svoje nevyplatené mzdy. Náš Detvan bude možno musieť vybojovať boj predovšetkým so sebou. Ukázať, že za desať rokov zlatého sna nepredá krajinu, ktorú budú ešte jeho pravnuci zďaleka obchádzať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

SVET

Ukradnutú bránu z koncentračného tábora našli v Nórsku

Ukradli ju pred dvoma rokmi z Dachau.

NITRA

Na R1 budú nové odpočívadlá, plánujú ich navzájom prepojiť

Miesta budú určené aj pre kamióny zásobujúce Jaguar.


Už ste čítali?