Archeologický sen a realita

Autor: Milan Suja | 28.3.2014 o 9:29 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  342x

Srdce sa mi rozbúchalo o niečo rýchlejšie. Som predsa na archeologickom nálezisku, detský sen stať sa archeológom kdesi v kútiku srdca v tej chvíli ožil.

Štyria chlapi s lopatami sa v ležérnom tempe hrabú v zemi. Inak nemôžu, musia predsa pozorne preskúmať každý vykopaný kúsok zeme. Aj krompáčom do zeme zakopávajú tak, akoby sa báli, že niečo v nej poškodia. Nástroje striedajú, zoberú škrabky a centimeter po centimetri sa posúvajú hlbšie. Na prvý pohľad nudná práca, každý kamienok či úlomok zoberú do rúk, aj drobnosť môže mať cenu, a preto ide do vrecúška s popisom.

Návrat k detským snom je vždy vzrušujúci, človek sa predsa len nemôže zbaviť dojmu, či nemal viac energie vydať pre jeho splnenie. Človeka pochytia pochybnosti. Možno mám práve na to schopnosti, možno je moja terajšia práca iba slepou uličkou. V hlave má z toho chaos.

Pár slov s archeológom, pár otázok. Ukazuje mi stopy, ktoré z bezvýznamnej lokality urobili nálezisko. Nie významné, ale predsa len nálezisko. Veď onedlho všetko prikryje rýchlostná cesta. Ukazuje mi rozdiely v pôde, no zastavujem ho. Tie rozdiely predsa vidím sám. Hrdý ho dopĺňam, veď viete, ten detský sen. „Toto musí byť asi staroveká cesta alebo niečo podobné," skúšam byť múdry.

„Nie, to je kanalizácia," odstaví ma. A moje tiché „ahááá" zaniká v ruchu z prechádzajúceho auta. Našťastie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Kupujúci Japonec? Neexistuje, tvrdia stánkari z vianočných trhov

Strávili sme jeden deň so stánkarmi, aby sme zistili ako vidia návštevníkov spoza svojich pultov.

SVET

Ukradnutú bránu z koncentračného tábora našli v Nórsku

Ukradli ju pred dvoma rokmi z Dachau.

NITRA

Na R1 budú nové odpočívadlá, plánujú ich navzájom prepojiť

Miesta budú určené aj pre kamióny zásobujúce Jaguar.


Už ste čítali?