Zlá správa má svoj vlastný život

Autor: Milan Suja | 13.8.2012 o 7:10 | Karma článku: 8,08 | Prečítané:  1011x

Je sobota a lesy v okolí Látok sú preplnené hubármi. Niektorí si len tak popiskujú, ďalší pískajú na píšťalkách akoby dávali niekomu dôležité signály. Kto nevie pískať a nemá ani píšťalku, ten sa hlasno zhovára s hubárom vzdialeným desiatky metrov. Je z toho poriadny cirkus. Ak niekoho nezaujíma hubárčenie a chce si prechádzku v krásnej a tichej prírode skutočne vychutnať, je určite sklamaný.

Hluk sa ale hubárom musí uznať. Dozvedám sa, že práve včera (minulý piatok) medveď napadol dvoch hubárov. Jedného roztrhal, druhého poranil. Na mieste (niekde pri Detvianskej Hute) zasahoval aj záchranársky vrtuľník. Fíííha... Pomyslím si, že je to naozaj strašné, no žiaden zdroj mi útok medveďa na hubárov nevie potvrdiť. Podrobnosti útoku ale prichádzajú ďalej. Tí dvaja napadnutí boli manželia a ten, kto to neprežil, je muž. Tragédia.

Skutočnosť je iná, potvrdí sa zásah vrtuľníka pri Detvianskej Hute - to si dôchodkyňa na hubách tak nešťastne poranila nohu, že ju na ošetrenie museli previezť práve vrtuľníkom. Bolo to v neprístupnom teréne a sanitka sa k nej nemohla dostať.

Medveď stále nikde. Pondelok dostávam informáciu o novom útoku medveďa a začínam pochybovať o oficiálnych zdrojoch, ktoré stále mlčia. Volám starostke Detvianskej Huty Jane Hrončekovej, no tá moje otázky hneď zastavuje slovami: „Áno, takéto informácie sa tu šíria, no nie je to pravda. Ide o fámy." Popoludní sa všetko upresňuje, medveď (v pondelok) napadol dve deti. Jedno je zranené a druhé ešte stále nenašli. Hrôza! Ibaže, ani túto informáciu mi nevie nikto potvrdiť.

„Už mi volali aj z televízie," zasmial sa pri zmienke o útoku medveďa starosta Látok Ľubomír Bahleda. Sám je šírením fám znepokojený, pretože každá negatívna informácia môže poškodiť turistický ruch.

„Nehovorím, že tu medvede nemáme, no nepamätám si žiaden útok na človeka. Táto oblasť je celkom bezpečná," doplnil starosta. Podľa neho sa medvede netlačia ani do záhrad a na polia.

Začínam mať podozrenie, že medvedie útoky žijú vlastným životom. Posúvajú sa ďalej, menia sa a kde všetko začalo, to sa už nikto asi nedozvie. Možno ten vrtuľník, ktorý zaregistrovali viacerí hubári... A možno živí fámu náš prirodzený strach z útoku šelmy.

Keď si tak pomyslím, koľko informácií sa v ľudskej histórii zachovalo iba preto, že si ich naši predkovia ústne podávali z pokolenia na pokolenia, začínam o takýchto „faktoch" vážne pochybovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?