Archeologický sen a realita

Autor: Milan Suja | 28.3.2014 o 9:29 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  362x

Srdce sa mi rozbúchalo o niečo rýchlejšie. Som predsa na archeologickom nálezisku, detský sen stať sa archeológom kdesi v kútiku srdca v tej chvíli ožil.

Štyria chlapi s lopatami sa v ležérnom tempe hrabú v zemi. Inak nemôžu, musia predsa pozorne preskúmať každý vykopaný kúsok zeme. Aj krompáčom do zeme zakopávajú tak, akoby sa báli, že niečo v nej poškodia. Nástroje striedajú, zoberú škrabky a centimeter po centimetri sa posúvajú hlbšie. Na prvý pohľad nudná práca, každý kamienok či úlomok zoberú do rúk, aj drobnosť môže mať cenu, a preto ide do vrecúška s popisom.

Návrat k detským snom je vždy vzrušujúci, človek sa predsa len nemôže zbaviť dojmu, či nemal viac energie vydať pre jeho splnenie. Človeka pochytia pochybnosti. Možno mám práve na to schopnosti, možno je moja terajšia práca iba slepou uličkou. V hlave má z toho chaos.

Pár slov s archeológom, pár otázok. Ukazuje mi stopy, ktoré z bezvýznamnej lokality urobili nálezisko. Nie významné, ale predsa len nálezisko. Veď onedlho všetko prikryje rýchlostná cesta. Ukazuje mi rozdiely v pôde, no zastavujem ho. Tie rozdiely predsa vidím sám. Hrdý ho dopĺňam, veď viete, ten detský sen. „Toto musí byť asi staroveká cesta alebo niečo podobné," skúšam byť múdry.

„Nie, to je kanalizácia," odstaví ma. A moje tiché „ahááá" zaniká v ruchu z prechádzajúceho auta. Našťastie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Ficovi nestačila porážka Danka, potreboval ho úplne zosmiešniť

Čo by Fico nesmel urobiť, ak by postupoval podľa ústavy.

KOMENTÁRE

Zosmiešnil Trump seba či rovno Ameriku?

Lídri Činy, Ruska a Nemecka si Trumpovu reč v OSN neprišli ani vypočuť.


Už ste čítali?